Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանն ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 22-ի նիստում ներկայացրեց Կառավարության 2020 թվականի ծրագրի կատարման ընթացքի արդյունքները:
Համայնքներում իրականացվել են շուրջ 26 մլրդ դրամի սուբվենցիոն ծրագրեր: Գումարի 14 մլրդը հատկացվել է պետական բյուջեից, 11 մլրդը՝ համայնքի սեփական միջոցներից: Համայնքներում շուրջ 700 մլն դրամի ներդում կատարվել է մասնավոր սեկտորից:
Վաչե Տերտերյանը ներկայացրեց մանրամասներ «Տարածքային զարգացման» հիմնադրամի հետ համայնքներում իրականացրած աշխատանքներից: Անդրադառնալով ԱՄՆ ՄԶԳ ծրագրին՝ նա նշեց, որ Հայաստանում ներկայացված գրեթե բոլոր միջազգային կառույցները հետաքրքրությամբ եւ շահագրգիռ աշխատում են ՏԻՄ ոլորտում: Համայնքային էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի ներդրումը շարունակական փուլում է: 52 խոշոր համայնքներում գործում են քաղաքացիների սպասարկման եւ տեղական նշանակության ծառայություններ մատուցող գրասենյակներ:
Պատասխանելով հանձնաժողովականների հարցերին՝ զեկուցողը ներկայացրեց մանրամասներ ճանապարհաշինության ծրագրերի կատարման ընթացքի վերաբերյալ, անդրադարձավ ջրամատակարարման եւ ջրահեռացման, ներդրումային միջավայրի բարենպաստ պայմանների ապահովման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին:

22 марта на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции заместитель министра территориального управления и инфраструктур В.Тертерян представил ход и итоги исполнения программы Правительства в 2020 г.
В общинах реализованы субвенционные программы на сумму около 26 млрд драмов: 14 млрд выделено из госбюджета, 11 млрд – из   собственных средств общины, около 700 млн драмов вложено в общины частным сектором.
В.Тертерян подробно рассказал о работе, проделанной в общинах с Фондом территориального развития. Касаясь программы USAID, он отметил, что почти все представленные в Армении международные структуры   с интересом работают в органах местного самоуправления. Продолжается внедрение систем электронного управления. В 52 крупных общинах действуют службы обслуживания граждан и местные офисы услуг.
Отвечая на вопросы членов комиссии, докладчик остановился на реализации программ дорожного строительства, коснулся проводимых работ по водоснабжению и водоотведению, обеспечению благоприятных условий для инвестиционной среды.